:::: MENU ::::

Daoizmas

  • 2013/10/01
  • 0
Straipsniai

Daoizmas

Geras keliautojas neturi konkrečių planų ir nesiekia atvykti

/Lao Dzė/

 

Daoizmo tėvu ir pačio žodžio „Dao“ autoriumi mailomas Lao Dzė – senovės Kinijos filosofas. Labai nedaug yra žinoma apie patį Lao Dzė – jo gyvenimo istoriją gaubia paslaptis. Sakoma, kad jis dirbo Čou (Chou) valstybės dvare archyvaru ir gyveno tuo pat metu kaip Konfucijus. Konfucijos žavėjosi Lao Dzė ir lygino jį su drakonu, skrendančiu aukštai danguje bei klendžiančiu su vėjais ir debesimis. Manoma, kad vieną dieną Lao Dzė, pasibjaurėjęs politine vietos, kurioje gyveno situacija ir amoralumu,  metė archyvaro darbą ir iškeliavo kaip vienuolis atsiskyrėlis. Pasiekęs  HsienKu vartus, skyrusius dvi valstijas – Ch’u ir Ch’in, Lao Dzė buvo sustabdytas vartų sargybinio. Sargybinis buvo girdėjęs apie Lao Dzė ir liepė jam surašyti savo išmintį į knygą, tik taip jis bus praleistas keliauti toliau. Lao Dzė sutiko ir parašė 5000 žodžių esę – Dao Te Čing – kuri iki šiol yra  pagrindinis Daoizmo mokymo šaltinis. Apie patį Lao Dzė nuo to karto daugiau niekas nieko negirdėjo. Dao Te Ching yra antra labiausiai verčiama knyga pasaulyje (po krikščionių Biblijos).

Dao, tiesiogine prasme reiškia kelią, tačiau tikroji jo reikšmė negali būti apibūdinta žodžiais. Dao gali būti tik patirtas, pažintas  – „Dao, kuris gali būti įvardintas, nėra amžinasis Dao“.

Vienas iš žmogaus, einančio Dao keliu, siekiamybių yra vu-vey – darymas nieko. Nieko nedarymas ir darymas nieko yra kardinaliai priešinga vienas kitam. Nieko nedarymas eikvoja energiją ir veda žmogų į degradaciją. Tuo tarpu darymas nieko – tai harmoningas ėjimas per gyvenimą nieko nesureikšminant, prie nieko neprisirišant ir nieko nesiekiant.

Viena pagrindinių daoizmo praktikų yra de – gerų darbų darymas, pagalba kitiems nieko neprašant atgal kaip kompensacijos. Gerumas, geranoriškumas kitų atžvilgiu. De – viena iš savybių, kurią savyje turi išsiugdyti kiekvienas, einantis  Keliu ir harmonijos su visata siekiantis žmogus.

„Paprastumas, kantrybė, atjauta.

Šie yra tavo didžiausi lobiai.

Būdamas paprastu veiksmuose ir mintyse, tu grįžti prie gyvenimo šaltinio.

Būdamas kantrus su draugais ir su priešais,

Esi santarvėje su tuo, kaip viskas yra.

Būdamas atjautoje su savimi

Tu įvedi taiką tarp visų pasaulio sutverimų“

/Lao Dzė/

book_tao-te-ching_en

Komentuokite ir Jūs!

SUSISIEKITE SU MANIMI ! kielatomas@yahoo.com